Popularne posty

czwartek, 28 kwietnia 2011

OCET NA ZDROWIE I URODĘ

TONIKI Z OGRODU

Latem polecam pachnące octy, które mogą zastąpić tonik lub wodę toaletową.
Podstawowym składnikiem jest ocet jabłkowy, pozostałe składniki dobieramy zgodnie z potrzebą cery.
Ocet wygładza skórę i przywraca jej naturalny kwaśny odczyn.
Każda z nas może taki tonik sama zrobić.

OCET JABŁKOWY
Obierki z kilkunastu jabłek posiekaj i przełóż do dużej butelki. Dolej do 3/4 wysokości wody z cukrem. (na 1 litr wody łyżka cukru). Otwór butelki przykryj gazą. Pozostawić na 4 tygodnie, trzymając butelkę w pokojowej temperaturze. Następnie przecedzić ocet przez gazę, trzymaj w lodówce.
Ocet jabłkowy wcierany w skórę, doskonale łagodzi bóle stawów i mięśni. Jest także podstawą do przyrządzania innych octów.

OCET LAWENDOWY
Pobudza rozwój nowych komórek nasórka, działa odświeżająco i regenerująco. Nadaje się do cery zanieczyszczonej i z wypryskami. Ogranicza nadmierne wydzielanie gruczołów łojowych.
Garść świeżych kwiatów lawendy zalać w słoju 1/2 litra octu jabłkowego. Zamknąć i odstawić na tydzień. Od czasu do czasu potrząsając słojem. Następnie odcedzić i przelać do butelki. Przed użyciem tonik rozcieńczaj z wodą mineralną niegazowaną, w proporcji 1 objętość octu na 4 części wody.

OCET NAGIETKOWY
Odświeża i oczyszcza cerę, likwiduje opuchliznę, odmładza skórę i łagodzi podrażnienia.
Garść ususzonych płatków nagietka zalać octem jabłkowym, zamknąć i odstawić na 2 tygodnie. Następnie odcedzić i przelać do butelki. Przed użyciem rozcieńcz.

OCET RÓŻANY
Rozjaśnia cerę, zamyka pory, wydelikatnia skórę, odświeża i działa ściągająco.
Ocet różany także jest skuteczny gdy boli głowa. Mocz w occie bawełnianą chustkę i na 15 minut przykładaj do skroni.
Ok. 50 g świżych zebranych rano płatków róż zalać 2 szklankami octu jabłkowego. Odstawić na dwa tygodnie. Przecedzić i używać rozcieńczony z wodą mineralną niegazowaną.

OCET ZIOŁOWY
Ocet ten posiada właściwości odkażające. Gdy przeziębienie nas dopadnie lub by jemu zapobiec, zażywaj 3 razy dziennie po 1 łyżeczce. Niewskazany jest w przypadku ciąży, gdyż piołun ma wpływ na funkconowanie macicy.
Weź po łyżce suszonej lawendy, szałwi, mięty pieprzowej i 2 łyżeczki suszonego piołunu, po łyżeczce wyciśniętego czosnku, zmielonych goździków, zmielonego cynamonu. 3 listki wawrzynu i 3 szklanki octu jabłkowego.
Wszystkie zioła włożyć do słoja, zalać octem i odstawić na 10 dni. Przecedzić, ocet ziołowy trzeba zużyć w ciągu 2 tygodni.

OCET WIELOKWIATOWY
Wygładza i uelastycznia zmęczoną skórę.
Ususz płatki róż, kwiaty lawendy i jaśminu. 150 gram płatków róży i po 40 gram lawendy i jaśminu zalej 5 szklanek octu jabłkowego, dodaj szklankę wody mineralnej i wstrząśnij. Odstaw na 2 tygodnie, przecedź i przelej do butelki.

OCET MALINOWY
Rozcieńczony ocet pół na pół z wodą płuczemy chore gardło.
120 gram świeżych malin zalać 3 szklankami octu jabłkowego. Zamknąć i odstawić na 10 dni. Przcedzić i przelać do butelki wysterylizowanej.

OCET JERZYNOWY
Jest skuteczny na artretyzm i podagrę. Gdy czujesz ból wlej 3 łyżeczki octu jeżynowego do 1/2 szklanki gorącej wody i dodaj łyżeczkę miodu i wypij.
160 gram jeżyn zalać 3 szklankami octu jabłkowego. Odstawić na 10 dni, następnie przecedzić.

Każdy z tych aromatycznych octów wymieszanych z wodą w proporcji pół na pół można stosować podczas upałów, przecierając wszystkie pocące się miejsca ciała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz